Párkapcsolati tanácsadás - Hogyan működik?

2017.02.11

Amikor eljössz hozzám, valójában nem a párkapcsolati tanácsadásra mondasz igent, hanem egy boldogabb, vidámabb, büszkébb életre, a problémáid megszüntetésére. Bátor döntést hozol: beismered, hogy a gondjaidat már nem tudod önerőből megoldani, külső segítségre, tanácsra van szükséged, hogy átlendülj a holtponton.

Mi is az a párkapcsolati tanácsadás?

A párkapcsolati tanácsadás a megoldandó problémára koncentrál, megoldást keres. Ebben az esetben (az analitikus terápiákkal szemben) kevésbé foglalkozunk a múlttal, az okokkal, inkább a jelenre és a jövőre koncentrálunk.  A múlttal annyiban törődünk, hogy megkeressük azokat a viselkedésmódokat, amelyeket korábban sikerrel alkalmaztatok, amivel elégedettek voltatok párkapcsolatotok boldog időszakában, és ezt a mintát erősítve kezdjük megoldani a jelenlegi helyzetet. A közös munka során elsajátíthatjátok azokat a módszereket is, melyekkel újra sikeresen működtethetitek kapcsolatotokat.

Az első néhány alkalom az ismerkedésről és a célok kijelöléséről szól. Egyrészt megismerem a párosotokat és a problémát mindkét fél nézőpontjából. Látom, hogyan kommunikáltok egymással, milyen az aktuális állapototok. Másrészt ti is megismertek engem. Ideális esetben kialakul a kölcsönös szimpátia.

Az első alkalom végén megbeszéljük, hogy milyen lehetőségeim vannak a segítségnyújtásra, ti pedig eldöntitek, hogy szeretnétek-e velem dolgozni.

A párkapcsolati tanácsadó külső szemlélőként jobban rálát a problémára, a megoldási lehetőségekre
A párkapcsolati tanácsadó külső szemlélőként jobban rálát a problémára, a megoldási lehetőségekre

Már az első konzultáció végén házi feladatot adok. A feladatok megoldása, elvégzése nagyon fontos a tanácsadás menete szempontjából. A későbbi alkalmakon ugyanis az otthon megoldott feladatokból, illetve az aktuális problémákból kiindulva beszélgetünk.

Minden héten találkozunk, egy-egy alkalom 50 perces. Minden további találkozó célja a változások segítése, fenntartása, egészen addig, míg a kitűzött célt el nem érjük. Így az eredmények függvényében ritkulnak majd találkozásaink. A konzultációkon nemcsak az általatok elmondottak alapján állapítjuk meg azokat a területeket, amelyekkel foglalkozni kell, hanem teszteket is használok kapcsolatotok erősségeinek és gyengeségeinek felmérésére.

Az otthon és a foglalkozásokon  megoldott feladatok célja, hogy készségszintre fejlesszétek a tanultakat. A siker teljes mértékben rajtatok múlik! Ha elszántátok magatokat a változtatásra és együttműködtök, a siker nem marad el! A család (pár) ugyanis egy rendszer, ha egy elemét megváltoztatjuk, az egész változni fog. Ha látjátok, hogy működnek a módszerek, sikereket értek el, akkor egyre inkább tenni akartok azért, ami jó nektek. Elhiszitek, hogy a sorsotok, párkapcsolatotok alakulása a saját kezetekben van.

A probléma komolyságától függően akár 4-5 alkalom is elég lehet a változás eléréséhez.

Akkor se keseredj el, ha társad nem együttműködő! Egyénileg is elsajátíthatsz olyan módszereket, mellyel javíthatsz kapcsolatod állapotán!

Fontos! Attól, hogy a tanácsadás sikeres, nem feltétlenül maradtok együtt. Van, amikor nincs más megoldás, csak a válás. Ilyenkor a szakemberrel való beszélgetés segíthet a döntés meghozatalában, a kapcsolat békés lezárásában. 

Milyen eredménye lehet a párkapcsolati tanácsadásnak?

Nézd át a táblázatot!

Milyen problémák esetén segíthet a párkapcsolati tanácsadás?


  • elhidegülés
  • hűtlenség
  • állandósult veszekedések
  • elfejlődés
  • féltékenység
  • szexuális problémák

Vágj bele minél hamarabb! Keress meg és segítek!

Lindák Linda

A blog legfrissebb bejegyzései:

Biztos, hogy mindent jól tudsz a szexről? Bár felnőttekkel dolgozom, koruk, tapasztalataik és az elérhető információk mennyisége ellenére azt tapasztalom, hogy sokan ellentmondásos, negatív információkkal, tévhitekkel rendelkeznek a szexualitással kapcsolatban. Ezeknek a téves gondolatoknak a fő forrása a média. Hajlamos lehetsz azt gondolni, hogy...

Tehát nagyon fontos, hogy elkülönítsük azokat az eseteket, amikor mindketten egyformán ritkán (vagy egyáltalán nem) igénylitek a szeretkezést, de ez mindkettőtöknek elfogadott, kielégítő és nem okoz frusztrációt.

Elhidegültetek egymástól vagy éppen állandóan durván veszekedtek? Esetleg azt érzed, hogy a társad mindig csak kritizál, támad, semmi nem jó neki, amit csinálsz?
Mindhárom helyzetben segíthet az Érzelmekre Fókuszáló Terápia. A módszert Sue Johnson és munkatársai dolgozták ki. Az EFT-n alapuló Ölelj át! - program 7 lépésből áll, és a legrosszabb...